Koty perskie bicolor, arlekin i van
Najpopularniejsza na świecie rasa kotów perska liczy dziesiątki odmian barwnych futra oraz różne typy jego umaszczenia. Tworzyły się one stopniowo, ale praca nad tworzeniem nowych typów umaszczenia nadal trwa. Pierwsze koty perskie miały z reguły futro jednobarwne. Kilkadziesiąt lat temu wymagania w stosunku do kolorów były bardzo krytyczne.
Co raz częściej pojawiające się koty z białym kolorem (with whit markings) długo nie posiadały własnego standardu i były wystawiane, jako koty
z nieokreśloną ilością białego lub inne odmiany.

Jednak sukcesy kotów o mieszanych ubarwieniach, dwukolorowych ( bicolorów) i trójkolorowych (caliko) spowodowały wzrost popularności tych kotów. Dopiero na początku lat siedemdziesiątych bikolory zostały oddzielone od kotów jednobarwnych w obrębie klas wystawowych. Wówczas uznano umaszczenia van (van) i arlekin (harlequin).

Międzynarodowa organizacja felinologiczna - FIFe określa trzy typy umaszczenia kotów z białym:
01 Van - van,   02 Harlequin - arlekin,   03 Bicolor - bikolor.
Koty trójkolorowe, zwane w FIFe "szylkret z białym" w zależności od ilości
i przewagi białego są zaliczane do bikolorów, arlekinów lub vanów.

Bicolor i szylkret z białym

Połączenie podstawowego koloru jednolitego lub szylkretowego z białym. Ilość białego i jego ułożenie decydują o dokładnej nazwie wzoru. Bikolor powinien mieć przynajmniej 1/2, ale nie więcej 2/3 podstawowego koloru sierści. Preferowane jest symetryczne rozłożenie barw. Wysoko ceniona jest biała plama na twarzy, której wzór przypomina odwróconą literę V.
Oczy zwykle znajdują się w zakresie podstawowego koloru. Biały kolor ogarnia kryzę, ramiona, przez przednie łapy, brzuch i sięga do tylnich łap. Na brzuchu nie powinno być kolorowych plam. Może być dodatek bieli
na ogonie. Głęboki kolor musi wyraźnie odcinać się od śnieżnej bieli futra. Kolorowe plamy bez śladów białych włosów. Kolor oczu ciemno- pomarańczowe lub miedziane. Lusterko nosa i poduszeczki łap czarne, niebieskie, różowe lub czarno-różowe, a u kotów szylkretowych także niebiesko-różowe.
1   2