Kot perski szynszylowy
Szynszylowy czarny Shell - ns 12Ta odmiana Persa to kot zjawiskowej urody. Ma śnieżnobiałą sierść
z czarnymi czubkami włosów i pięknymi zielonymi oczami. Koty perskie chinchilla należą do najstarszych wyhodowanych odmian barwnych. Hodowane były już w drugiej połowie XIX stulecia. W roku 1894 były pokazane po raz pierwszy na wielkiej wystawie kotów w Cristal Palace
w Londynie. Był to wówczas jeden z pierwszych kotów,
którego umaszczenie zostało uzyskane w wyniku wielokrotnego krzyżowania różnych odmian kotów długowłosych. Zniesiony na początku XX wieku podział na odmiany shaded i shell został przywrócony.
Mimo wieloletniej hodowli koty w tych kolorach nie były bardzo popularne. Koty tych odmian barwnych są nieco mniejsze, delikatniejsze i dłużej się rozwijają. Obecnie w celu poprawienia eksterieru koty te są krzyżuje się
je z innymi persami i egzotykami innych kolorach. Wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem utraty poprawnego koloru sierści i koloru oczu.
Kot ten ma długą, jedwabistą i gęsta szatę. Włos okrywowy na 1/8 długości zabarwiony na czarno. Twarz i łapy z nieznacznym tippingiem.
Podszerstek bródka i podbrzusze oraz pierś powinny być śnieżnobiałe. Oczy bardzo duże okrągłe ciemnoszmaragdowe, z czarną obwódką dokoła. Jego małe szeroko rozstawione uszy zdobią pędzelki czerwone lusterko nosa jest obrysowane wyrażoną czarną linią. U kociąt może występować śladowy rysunek tabby, który powinien zaniknąć z dorastaniem.
Wadą są jakikolwiek rysunek plamy na piersi lub brzuchu.
Nieregularny tipping oraz zamknięte obręcze na łapach. Koty perskie szynszylowe są czułe i delikatne jest zazwyczaj bardziej otwarty niż inne odmiany kotów perskich.
1   2