Charakter

Pies od niepamiętnych czasów towarzyszył człowiekowi. Niezależnie od rasy wierny, oddany, gotów poświecić życie w służbie swojego pana był i jest najmilszym stworzenim. Obok psa od równie niepamiętnych czasów towarzyszem człowieka jest kot, choć nie zawsze i nie wszędzie docenianianym.

Kot w odróżnieniu od psa nie stał się nigdy niewolnikiem człowieka
z charakteru delikatny, wrażliwy ,niezależny. Żyje swoim własym życiem
i tylko człowiek o niebywale wrażliwym charakterze potrafi zrozumieć wewnętrzny świat kota. Kto rozumie psa nie znaczy, że zrozumie kota.

Dystyngowana osobowośc kota wymaga od właściciela cierpliwości, zrozumienia, delikatności i szacunku. Nie można zapomnieć ,że niezależnie od rasy kot jest samotnikiem i indywidualistą . Żyjąc w miejskich mieszkaniach bez możliwości wyjścia na wolność, kot stał się wiernym towarzyszem ludzi wnoszącym do domu spokój i wiele radośći.

Nie należy zapominać,że kot zgodnie ze swoim charakterem twardo egzekwuje swoje prawa. Nieznajomośc natury kota często prowadzi
do błędnej opinii o fałszywym charakterze tego zwierzęcia. Osoby znające koty wiedzą, że są to dobre, mądre i inteligentne stworzenia. Kot to nie pies. Z kotem należy postepować jak równy z równym.

Już czas kończyć tę krótka opowieść o cichym i nienarzucającym się towarzyszu naszego zycia od dzieciństwa po starość. Ściskając mu łapkę delikatniejszą niż szorstka ręka człowieka mam nadzieję, że to co zostało napisane choć trochę ułatwi mu wspólną drogę z człowiekiem.

Maria Redel