Pielęgnacja

Kot jest fanatycznie czystym zwierzęciem. Dokładnie liżąc czyści swoje futerko. Zwinne ciało umozliwia kotu dosięgnąć w każde miejsce. Przy myciu głowy kot nawilża łapkę i pucuje uszy , policzki. Sierść kota powinna być lsniąca, gęsta i długa. Często zła kondycja sierści świadczy o złym stanie zdrowia kota.

Kapiel kota jest zawsze przeżyciem dla obu stron, dlatego jeżeli nie jest konieczna róbmy to rzadko. W zimie kąpanie kota nie jest wskazane, ponieważ kot jest zwierzęciem delikatnym istnieje ryzyko, że się przeziębi.

Codzienna toaleta kota nie wystarcza - musi mu pomóc jego właściciel. Systematyczne czesanie, mycie oczu, przegląd uszu i skóry, kontrola zębów zapewni kotu właściwy wygląd. Kot domaga się pomocy w chwili,
gdy z róznych przyczyn jest "brudny". Biega zdenerwowany po mieszkaniu lub siedzi wystraszony w kąciku albo kręci się pod nogami właścicieli,
jakby chciał powiedzieć "człowieku zrób coś z tym".

Kot żyjący i wychowany w domu jest nauczony przez matkę czystości.
Wie, do czego służy kuweta. Często bywa, że właściciel nie potrafi zapewnić kotu komfortu :za mała kuweta, nieodpowiedni żwirek czy brak spokoju powoduje, że nasz kot zachowuje się źle. Błędem jest karanie kota.
To my musimy zastanowić się nad przyczyną.

Dorosły kot powinien jeść surowe lub gotowane mięso drobiowe i wołowe, raz w tygodniu ryby morskie gotowane, chrupki i pokarm z puszek. Codzienne menu należy wzbogacać witaminami. Jedzenie musi być świeże
i dobrej jakości. Zapewni to naszemu pupilowi zdrowie i piękny wygląd..

Wizyty u weterynarza powinny być wpisane w kalendarz. Profilaktyczne szczepienia, systematyczne kontrole u lekarza uchronią naszego pupila często przed chorobami. Lepej zapobiegac niż leczyć.

Ten bardzo skrótowy opis pielęgnacji dotyczy tzw. kota "do kochania". Pielęgnacja kota wystawowego wymaga dużo więcej pracy i kunsztu.

Maria Redel