FEBRA SIERŚCI
Hodowcy czasami mogą obserwować zmiany koloru sierści u kotów - tak zwane "Fever coat", czyli "Febra sierści" - jest to czasowe zaburzenie wytwarzania pigmentu (zabarwienia) sierści, w wyniku czego włos robi się jaśniejszy lub szary.


Odbarwienie sierści może wystąpić zarówno na podszerstku, jak i na określonych odcinkach włosa. Szczególnie widoczne jest to u kotów długowłosych
o ciemnych barwach kolorystycznych. Febra sierści może całkowicie zmienić czarną sierść kota na szarą.

U colorpointów febra sierści pojawia się na masce, jako okulary wokół oczu w postaci białych włosów lub włosów z białymi korzeniami. Bardzo często występuje u czarnych Persów, jak na zdjęciu obok.
W niektórych odmianach barwnych może występować na całej długości sierści, jako zmiana koloru na jaśniejszy. Często dotyka koty z bardzo dobrze rozwiniętym podszerstkiem.

Przyczyny występowania "Fever Coat"
Nazwa febra sierści, jako pojęcie jest związana z gorączką. Jednakże są to przede wszystkim zmiany w chemicznym składzie krwi.

Powodem może być np.:
- zastosowana kuracja, leczenie nieodpowiednimi preparatami,
- zastosowane szczepionki, podanie zbyt chłodnej szczepionki (z lodówki),
- wymiana zębów mlecznych na stałe,
- przeżyty stres,
- zmiana klimatu w rezultacie przeprowadzki.
Powodów jest bardzo wiele - zbyt wiele, aby je wszystkie przedstawić.
Warto dodać, że zmiany te dotykają również kocięta. Często powodem jest niepokój chorej, karmiącej matki, zapalenie gruczołu mlekowego i zmiany
w jej mleku.

Czas trwania
W przypadku febry sierści potrzebny jest tylko czas. Należy odczekać do okresu linienia. Wówczas sierść dotknięta zmianami powinna zejść, a przy prawidłowym postępowaniu w jej miejsce powinna wyrosnąć nowa, pozbawiona odbarwień.

Uczestnictwo w wystawach
Sędziowie z dużą praktyką zwykle mają wiedzę na ten temat i nie traktują takich plam, jak wadę. Jednakże febra sierści jest mało znana i może się zdarzyć, że sędzia, który nie będzie posiadał wiedzy w tym zakresie uzna te czasowe odbarwienia za wadę. Wówczas zostaje tylko pogodzić się z oceną. Innym wyjściem jest zawieszenie wystawiania kota do momentu odzyskania przez niego pełnej formy.

Halina Masałowicz - Hodowla Emigrant*Pl