CICHY ZŁODZIEJ KOCIĄT

Streptococcus canis / STREP G / Fading kittens syndrom

Po powtarzających się problemach z donoszeniem ciąży przez kotkę, u której w połowie ciąży przy pomocy USG potwierdzono istnienie płodów zaczęłam szukać przyczyn.

A było to tak:
Kotka wróciła od kocura. Było stwierdzone krycie, ale według wszelkich oznak nie zaszła w ciążę. Nie zdziwiło mnie to, bo tak często bywa. W domu miałam młodego kocura. Miał chęć kryć, ale kotka mimo rui nie przejawiała ochoty. Były to dla niego trudne dni. Myślałam, że mimo chęci krycia jeszcze się tego nie nauczył. Minął rok - kocur dorósł. Krył inne kotki - pokrył i tę. Pierwszy raz nie zaszła w ciążę. Po drugim kryciu zrobiono kotce USG i stwierdzono jedno kocię. Niestety po pewnym czasie zauważyłam, że sutki kotki pojaśniały i zmniejszyły się. Gdy przyszedł czas porodu, a kotka nie przejawiała żadnych oznak ciążowych zrobiono następne USG. Które wykazało, że macica jest pusta. Kocię zostało wchłonięte. Po trzecim kryciu tym samym kocurem również kotce pzreprowadzono badanie USG stwierdzając,że kotka ma dwa płody. Po 5 tygodniach USG powtórzono - badanie wykazało jeden martwy płód i drugie puste łożysko. Kotka przeszła szereg badań. Aby wykluczyć rozwijające się ropomacicze zrobiono kotce rentgen, z wynikiem negatywnym. Pobrano kotce wymaz z pochwy - badanie wykazało bardzo duża koncentrację "E coli". Lekarz przepisał Synulox. Po kuracji, przy następnej rui kotka została pokryta. W odpowiednim czasie urodziła dwa zdrowe, silne kocięta. W taki sposób Synulox rozwiązał ponad dwuletni problem z zachodzeniem kotki w ciążę.

Może być również inna przyczyna wchłaniania płodów kociąt. Jest to infekcja bakteryjna spowodowana STREPTOCOCCUS CANIS nazwana w publikacjach angielskich STREP G

STREP G. Według literatury występuje powszechnie w kocich populacjach. U dorosłych osobników nie wykazuje żadnych chorobowych objawów. Zainfekowane mogą być zarówno kotki, jak i kocury.

STREP G jest jedną z przyczyn małych miotów, wchłaniania płodów, poronień, zapalenia pochwy, przedwczesnych porodów i śmierci kociąt po narodzeniu. Infekcja przenoszona jest drogą płciowa. W przypadku, gdy zainfekowany kocur kryje kotkę zdrową urodzą się kocięta, które najprawdopodobniej umrą w ciagu trzech dni od narodzenia. W przypadku, gdy kotka i kocur są nosicielami tej bakterii kocięta odchodzą między piątym a dziesiątym dniem życia.
dalej >>>